Nez začnete vytvářet

 

 Každá činnost, která je složitější, potřebuje jistou přípravu. Tímto Vás, budoucí tvůrce kurzů v systému Moodle, samozřejmě nechci odradit, ale je velice vhodné si zodpovědět několik zásadních otázek, než vůbec začnete ,,tvořit,,.

Zde si uvedeme několik základních rysů, o kterých byste měli mít jasno již na začátku:

·         Jaké dělení kurzu budete preferovat? - V systému Moodle máme celkem tři různé druhy uspořádání kurzů a to týdenní, tematické a diskusní. V případě vysokých škol bude asi nejpoužívanější týdenní nebo tematické, protože to dává kurzu větší časovou flexibilitu.

·         Kolik týdnů nebo témat bude váš kurz mít? – Tuto informaci lze skrýt před studenty, takže jsou viditelné pouze pro autory kurzu, a studenti k nim přístup nemají. Pokud máte v úmyslu svůj kurz obměňovat i po několik semestrů, je vhodné přidat do kurzu nějaký ten "týden/téma" navíc a pak je pouze skrýt nebo zobrazit a podle potřeby také kombinovat.

·         Jaká bude počítačová zdatnost účastníků kurzu? - Systému Moodle má implementován celou škálu různých činností, které pro svou obsluhu vyžadují kladný vztah k výpočetní technice. Avšak pro většinu uživatelů bude ovládání intuitivní. Především mladším studentům určitě nebudete muset vysvětlovat jak odeslat textový soubor či co je to. Nečekané problémy mohou přijít až se studenty tzv. "univerzit třetího věku".

V klidu a důkladně si rozmyslete, jaké "technické a technologické" vymoženosti budete chtít ve svém kurzu použít. Někdy si opravdu vystačíte s vložením studijního materiálu v souboru PDF a s několika jednoduchými ,,klikacími,, testy. Jindy se bude váš kurz hemžit animacemi a multimediálními soubory, složitými (technologicky) testy, dotazníky, chatovacími místnostmi. Mějte ale na paměti, že méně je někdy více.

·         Máte připravenu obsahovou náplň kurzu? - není dobré mít vytvořený prázdný kurz a až poté začít vymýšlet, co a hlavně kam do něj vložit. Rozmyslete si, jakým způsobem a stylem bude kurz uspořádán. Načrtněte si na papír jednoduchou osnovu, kde si vyznačíte průběh kurzu, že například první téma bude obsahovat krátký popisek, kterým téma uvedete, pak vložený studijní materiál (například odkaz na internetové stránky). Na konec tématu můžete přidat krátký nebodovaný test nebo nějaké jiné shrnutí pro ověření nově nabytých vědomostí.

Stejně tak postupujte i u dalších témat/týdnů. Otázky pro testy si rovněž připravte předem. Jestliže budete takto připraveni, pak vám půjde naplňování kurzu ,,jako po másle,,.[1]

·         Můžu si to vyzkoušet? - Ano můžete. Právě pro tyto účely funguje stránka https://qa.moodle.net, kde si můžete skutečně vyzkoušet téměř cokoliv. Do tohoto kurzu se navíc můžete podívat jako administrátor, učitel či student. Pro přístup do systému můžete využít předdefinované účty (manager, teacher a student) heslo je u všech stejné a to test. K dispozici je i česká verze kurzu avšak většina textu není zatím zcela přeložena.[2]



[1] KORVINY, P., Moodle (nejen) na OPF, [online] 2005. Dostupné z WWW: https://suzelly.opf.slu.cz/~korviny/Moodle_OPF/index.html

[2] Oficiální testovací stránka Moodle. [online].2010. Dostupné z WWW: https://qa.moodle.net

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.